Happy April Birthday To:
Aby Alicea, Nico Brannstrom, Kassie Flores, Leila Flores, Ian Lindberg, Evie Morris, Chris Novosad, Blaise Rother, James Rude, Matthew Schmid, Aisha Serpedin, Sujay Shankar & Peter Zhang
 
 
Become a Club sponsor!!  Information is HERE
 
Sample Meet Program
 
 
CLUB MISSION & GOALS
.
CONTACT INFO
.
NEW SWIMMER INFO & REGISTRATION
.
WHO ARE OUR COACHES?
.
THE SPORT OF SWIMMING
.
BILLING & PARKING
.
OUTREACH
(REDUCED FEES)
.
MONTHLY PRACTICE CALENDARS
REVISED 03/26/14
.
PRACTICE GROUPS, LOCATIONS & TIMES
.
EQUIPMENT
(PRACTICE & MEET)
.
DIRECTIONS TO PRACTICE LOCATIONS
.
MEET INFO (GENERAL)
.
WHAT TO EXPECT AT A MEET
.
MEET INFO
SCHEDULES, ENTRIES, MAPS, TIMELINES, WARM-UPS & RESULTS (USA & INTRASQUAD)
.
TIME STANDARDS
.
TEAM RECORDS
.
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS (FAQ's)
.
GLOSSARY OF SWIMMING TERMS
.
LINKS TO OTHER
SITES
INCLUDING SWIM AND COLLEGE INFO
.
GULF SWIM TEAMS
(OUR LEAGUE)
.
BENEFITS OF USA SWIMMING
.
HOME PAGE

   AGGIE SWIM CLUB     GULF SWIMMING

WHY SHOULD YOU CHOOSE THE AGGIE SWIM CLUB?
CLICK HERE TO FIND OUT!!
 
 
 
2014 Aggie Swim Club Awards Party
video can be found HERE on our Club Facebook page
 
 
OUR PARENT VOLUNTEER LIST FOR THE AGGIE LONG COURSE APRIL OPEN
FRIDAY, APRIL 25TH-SUNDAY, APRIL 27TH IS HERE
 
 
Aggie Swim Club Picture of the Week:
Big sister, Audrey, awards little sister, Claire, with her heat winner ribbon from the Intrasquad meet on Saturday, March 29th!!
 
2014 Short Course TAGS Qualifiers
(14&Under Texas Age Group State Championships)
2014 Sectionals Qualifiers
(Senior Level Championships)
 
9th Place Team Finish at TAGS (held in San Antonio)
 
10&Under Girls:
Selah Pilkington - 50 back
 
10&Under Boys:
Dominic Lampo - 100 free, 200 free, 50 back, 100 back,
50 breast, 100 breast, 100 IM, 200 IM
 
11-12 Girls:
Elisa Davila - 50 free, 100 free, 200 free, 500 free, 50 back, 50 fly, 100 fly, 100 IM
Jessica Peng - 50 free, 100 free, 200 free, 500 free, 100 back, 200 back, 50 breast, 100 breast, 200 breast, 50 fly, 100 fly,
200 fly, 100 IM, 200 IM
Sara Shankar - 50 fly, 100 fly, 200 fly
RELAYS:
200 Freestyle Relay Elisa, Jessica, Sara & Yaxin Duan
400 Freestyle Relay Elisa, Jessica, Sara & Yaxin
200 Medley Relay - Elisa, Sydney Criscitiello, Jessica & Yaxin
400 Medley Relay - Elisa, Sara, Jessica & Yaxin
 
11-12 Boys:
James Rude - 50 back
Andrew Zhang - 50 free, 100 free, 50 back, 100 back, 200 back, 50 fly, 100 fly, 200 fly, 100 IM, 200 IM 
RELAYS:
400 Freestyle Relay Andrew, James, Bryce Smith & Luke Lampo
 
13-14 Girls:
Yanichka Ariunbold - 50 free, 100 free
Julia Cook - 50 free, 100 free, 200 free, 100 back, 200 back,
200 IM, 400 IM
RELAYS:
200 Freestyle Relay - Julia, Yanichka, Chloe Hunt & Samantha deFigueiredo
400 Freestyle Relay - Julia, Yanichka, Chloe & Kaleigh Waguespack
 
13-14 Boys:
Tobias Doerr-Garcia - 200 breast
Peter Liu - 200 fly
Matthew Schmid - 100 back, 200 back, 100 breast, 200 breast, 100 fly, 200 IM
Hunter Scott - 100 free, 200 free, 500 free, 200 breast, 400 IM
Peter Simmons - 100 back, 200 back, 100 fly, 200 fly, 400 IM
RELAYS:
200 Freestyle Relay - Hunter, Ludy Lu, Peter S. & Matthew
400 Freestyle Relay - Hunter, Ludy, Peter S. & Matthew
800 Freestyle Relay - Hunter, Peter, Ludy & Sujay Shankar
200 Medley Relay - Peter S., Matthew, Ludy & Hunter
400 Medley Relay - Peter S., Hunter, Matthew & Ludy
 
Girls:
Mati Castro - 200 IM
Julia Cook - 50 free, 100 free, 100 back, 200 back
Maria deFigueiredo - 50 free, 100 free, 100 back, 200 back,
200 IM
Emma Partridge - 100 back
Danielle Scott - 200 fly
Brittany Thurstin - 50 free
 
 
Boys:
Matt Belobraydic - 200 fly
Laine Johansen - 50 free, 100 breast, 200 breast, 200 IM, 400 IM
Harrison Jones - 50 free, 100 free, 500 free, 1000 free, 100 fly, 200 fly, 200 IM, 400 IM
Peter Simmons - 200 back
 
2014 NCSA Junior National Qualifiers
(18&Under National Level Championships held in Orlando, Florida)
 
 
Julia Cook - 100 back, 200 back
Maria deFigueiredo - 100 free
Laine Johansen - 100 breast, 200 breast
 
 
 

Team Suits are IN!!

To order a team suit please e-mail aggieswimclub@suddenlink.net

 
CLUB TRY-OUTS FOR NEW SWIMMERS:
The Aggie Swim Club is a year-round USA program and welcomes new swimmers at various times during the year.  To try-out, a swimmer must be able to complete one length of the 25 yard pool unassisted.  No competitive swimming experience is required.
We offer programs at the following locations during various practice times.
If you are interested in finding out more about how to join the Club, please contact us at
aggieswimclub@suddenlink.net or stop by any practice session.
(View our practice locations and times for more information).  See you on deck!!
LOCATION:
TRY-OUT DATE & TIME:
BRYAN AQUATIC CENTER
(BAC - on Oak Ridge Drive behind the
Wal-Mart Super Center)
(moves to the College Station Middle School in November and to the TAMU Rec Center in March)
All swimmer levels are now indoors at
the TAMU Rec Center:
ANY TUESDAY OR THURSDAY
at 5:15pm or 6:15pm
COLLEGE STATION MIDDLE SCHOOL
(CSMS - on Rock Prairie Road)
(moves to the TAMU Rec Center in March)
All swimmer levels are now indoors at
the TAMU Rec Center:
ANY TUESDAY OR THURSDAY
at 5:15pm or 6:15pm
TEXAS A&M UNIVERSITY REC CENTER
(TAMU - on Olsen Boulevard)
Senior Level Swimmers Only:
ANY MONDAY THROUGH THURSDAY
at 5:30pm
 A helpful "Frequently Asked Question Sheet" for try-outs is HERE
 
 
Click HERE to see where your swimmer stacks up with time standards for the 2013-2014 short course season.  USA Swimming publishes time standards for boys and girls by age group that can be used as a scale to gauge a swimmer's level of achievement in each event.  They are, from slowest to fastest, B, BB, A, AA, AAA & AAAA.  Trying to reach the next level in a particular event can be motivational to swimmers.
(Time standards can be found HERE and the USA Swimming searchable database can be found HERE).
 
 

 

 

 
FOR MORE CLUB INFORMATION PLEASE CALL
SHANNON CLARK THROUGH E-MAIL
AGGIESWIMCLUB@SUDDENLINK.NET
 
 
 

To report problems or provide feedback for this site, please e-mail aggieswimclub@suddenlink.net

Hit Counter

CLICK HERE FOR WEATHER ALERT INFO ON MOVING OR CANCELING PRACTICES

Congratulations to the following swimmers who have been recognized by USA Swimming for being one of the 10 fastest swimmers in their age group in the entire country during the 2013 long course season:
Julia Cook - 12 year old girls
100 and 200 meter backstroke
Andrew Zhang - 11 year old boys
100 meter backstroke
Jessica Peng - 11 year old girls
200 meter butterfly
Harrison Jones - 15 year old boys
100 and 200 meter butterfly

Congratulations to Elisa Davila for being recognized by the Mayor of Bryan and the Bryan City Council for breaking a 19 year old record in the 50 meter freestyle with a time of 29.42.  October 22, 2013 was officially named "Elisa Davila Day" in the City of Bryan!!

Congratulations to Jessica Peng who was selected for the Texas Select Camp that was held in Houston.  Jessica's IMX score for 11 year old girls ranked her 1st in the Gulf, earning her this prestigious honor!!

Congratulations to Laine Johansen and Harrison Jones for being named to USA Swimming's Scholastic All America.  To qualify swimmers must maintain a 3.5 GPA, be at least a junior in HS and achieve a required time standard in at least one event.  Laine and Harrison are 2 of only 30 Gulf Swimmers named to SAA!!

Congratulations to the following AGS swimmers for being named members of the LADDER OF SUCCESS by Gulf Swimming for the 2013 long course season.  The Ladder of Success names the 5 fastest swimmers (male and female) in each race for the entire season in all of Southeast Texas.  (Currently there are over 6000 swimmers registered in Southeast Texas).
10&Under Girls:
Elisa Davila:
1st - 50 free - 29.42
1st - 100 free - 1:04.69
1st - 200 free - 2:19.72
1st - 400 free - 4:58.31
2nd - 50 back - 35.08
1st - 100 back - 1:16.43
4th - 100 breast - 1:31.13
1st - 50 fly - 31.48
4th - 200 IM - 2:51.25
Kaitlyn Owens:
3rd - 50 back - 36.79
4th - 100 back - 1:19.61
11-12 Girls:
Julia Cook:
5th - 50 free - 28.89
5th - 100 free - 1:02.70
5th - 200 free - 2:18.15
1st - 50 back - 31.90
1st - 100 back - 1:08.09
1st - 200 back - 2:26.12
2nd - 200 IM - 2:33.04
Jessica Peng:
2nd - 100 fly - 1:02.39
3rd - 200 fly - 2:36.96
11-12 Boys:
Ludy Lu:
2nd - 50 free - 27.21
5th - 100 free - 1:00.39
5th - 200 free - 2:14.12
3rd - 50 breast - 35.70
2nd - 100 breast - 1:18.13
4th - 50 fly - 30.94
5th - 200 IM - 2:33.38
Andrew Zhang:
4th - 50 back - 32.90
4th - 100 back - 1:10.34
15-16 Boys:
Laine Johansen:
2nd - 50 free - 25.10
17-18 Girls:
Teresa deFigueiredo:
5th - 100 fly - 1:05.09
 
These swimmers will be invited to the Gulf Swimming awards banquet in September and will receive t-shirts listing them as members of the Ladder of Success!!

Congratulations to our long course TAGS team - 9th place team finish!!

Congratulations to Julia Cook, Andrew Zhang and Ludy Lu for qualifying for the Gulf Zones Team!!  They competed in the Southern Zones Championship Meet in South Carolina the week of July 31st - August 4th!!
(To qualify a swimmer had to achieve at least one "AAA" time in their age group during the long course season)